Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski
Wirtualna Izba Regionalna
Gminy Książ Wielkopolski

Źródła

tryb jasny-ciemny / dark-light mode
Zamknij menu - close

Odpust w Gogolewie, 1919 r.

Odpust w Gogolewie, 1919 r.

Odpust w Gogolewie, 1919 r.

Odpust w Gogolewie, 1919 r.

Źródło: WBC Poznań

Datowanie: 11 września 1919 r.

Opis obiektu:
Informacja o odpuście Wywyższenia św. Krzyża w Gogolewie opublikowana w "Orędowniku" nr 109 z dna 11 września 1919 r.

Treść informacji (pisownia oryginalna).
Wiadomości Kościelne.
Dnia 14. września 1919, w niedzielę, odbędzie się w kościele parafialnym w Gogolewie doroczny odpust Wywyższenia św. Krzyża. Przed walką kulturną, a nawet jeszcze podczas walki kulturnej, dopóki duszpasterz gogolewski zamieszkiwał w miejscu, przybywały na ten odpust liczne kompanje z bliska i z daleka, także z parafji śremskiej. Obecnie przybywa tylko jedna kompanja z Solca. Możeby dało się przy teraźniejszej pomyślnej zmianie stosunków odnowić dawny piękny zwyczaj odwiedzania łaskami słynącego Krzyża św., umieszczonego w wielkim ołtarzu kościoła gogolewskiego. Poczciwy ludu wielkopolski! Rozważ to sobie i pomówcie o tem z sobą, a może w roku przyszłym na odpusty Znalezienia i Wywyższenia Krzyża św. liczniejsze kompanje do Gogolewa przybędą.
W niedzielę 14. b. m. odprawi się w Gogolewie uroczysta procesja z Najśw. Sakramentem o godzinie 10 i pół, potem suma z kazaniem, a zaraz po skończonem wielkim nabożeństwie nieszpory. [tj]

Sygnatura: ZR-02571